Szkoła Szermierki Historycznej

Obóz dawnych europejskich sztuk walki osadzony w realiach XVI i XVII wieku, czasie rozkwitu sztuki, fechtunku i wojskowości. Uczestnicy przeniosą się w czasy złotego wieku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kolonialnej potęgi Hiszpanii i francuskich muszkieterów. W trakcie trwania turnusu będą brali udział w zajęciach z szermierki na podstawie oryginalnych XVI-wiecznych traktatów szermierczych, walki i musztry w szyku, strzelania, kartografii, tańców renesansowych i barokowych, a także budowania obozowiska. Wieczorami na uczestników czekają ciekawe opowieści opiekunów o dawnych czasach, filmy historyczne i ogniska. Kadra składa się z osób mających doświadczenie w pracy z młodzieżą, a także w zakresie nauki sztuk walki i warsztatów rekonstrukcyjnych.

Zajęcia:

Szermierka historyczna – profesjonalny treningi indywidualnych umiejętności władania szeroką gamą europejskiej broni białej:

  • mieczem długim
  • szablą polską
  • rapierem
  • sztyletem
  • bronią drzewcową (pika, półkij, halabarda)
  • walka wręcz

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli Dawnych Europejskich Sztuk Walki i przy użyciu profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu treningowego.

Musztra – zajęcia z kooperacji w szyku, manewrowania oddziału, zmian formacji.

Kartografia – rysowanie map oraz dopasowywanie map współczesnych do XVII-wiecznych

Tańce dawne – zajęcia z renesansowych i barokowych tańców dworskich

Budowanie obozowiska – tworzenie wojskowego obozowiska, rozpalanie ogniska przy użyciu krzesiwa, wykorzystywanie naturalnych elementów terenu do obrony.


Obóz II stopnia

Oferta dla osób, które były już uczestnikami Szkoły Szermierki Historycznej. Turnus nastawiony na zaawansowane techniki, taktykę prowadzenia pojedynków, naukę pracy ze źródłami i rozróżniania tradycji szermierczych z różnych krajów.

Drugi turnus stanowi obóz 2. stopnia który obejmuje dodatkowo:

  • Taktyka prowadzenia pojedynków – nauka rozpoznawania różnych typów szermierzy i dostosowywania do nich stosowanych technik.
  • Interpretacja źródeł – przetwarzanie opisów z traktatów na konkretne działania szermiercze, tworzenie podstawy pod samodzielny trening i pracę z różnymi systemami.
  • Różne szkoły szermiercze – różnice w stosowaniu danej broni w zależności i tradycji szermierczej.

Oferta dla osób, które były już uczestnikami Szkoły Szermierki Historycznej. Turnus nastawiony na zaawansowane techniki, taktykę prowadzenia pojedynków, naukę pracy ze źródłami i rozróżniania tradycji szermierczych z różnych krajów.


Zapisz się już teraz!


Informacje

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA Direct z siedzibą w Warszawie.

Uczestnicy
Uczestnikiem obozu może zostać osoba w wieku od 11-17 lat.

Transport
Informacje na temat transportu pojawią się na 2 tygodnie przed rozpoczęciem turnusu.

Zakwaterowanie
Zamek Czocha, Stankowice-Sucha w gminie Leśna. Obiekt hotelowy.

Wyżywienie
Pełne dzienne wyżywienie w danym osobodniu obejmuje śniadanie, obiad (2 dania), podwieczorek podawany do obiadu, kolację. Do każdego posiłku podawane są napoje ciepłe lub zimne (np. soki). Turnus rozpoczyna się obiadem w pierwszym dniu i kończy śniadaniem w dniu ostatnim. Każdy uczestnik programu otrzymuje prowiant na drogę powrotną składający się z: dwóch bułek z serem lub wędliną, batonika, 0,5l napoju lub wody mineralnej. Wyżywienie jest zgodne z zasadami zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej. W czasie turnusu dzieci mają dostęp do bezpłatnych napojów (woda z sokiem lub herbata) wystawianych w termosach.

Pakiet uczestnika
Uczestnicy otrzymują koszulkę oraz chustę na głowę w kolorze swojego „regimentu” oraz na czas trwania turnusu drewnianą pikę.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW dla uczestników oraz OC dla wychowawców.

Program
Fabuła turnusu opiera się na konwencji zamkowej szkoły szermierki na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwszego dnia uczestnicy zostaną przydzieleni do jednej z dwóch kompanii – czerwonej lub niebieskiej, otrzymają niezbędne wyposażenie oraz wybiorą swoich kaprali. Uczestnicy będą wprowadzeni w klimat złotego okresu w dziejach Europy. W trakcie trwania turnusu kompanie zbierają punkty starając się o wcielenie do regimentu pana zamku.

Kadra:
Kadra składa się z wykwalifikowanego personelu mającego lata doświadczenia w nauczaniu dawnych europejskich sztuk walki oraz w rekonstrukcji historycznej wieku XVII.