Ostatni Kasztel

LARP „Ostatni Kasztel” na zamku Grodziec to nowość w ofercie Europejskiego Centrum Kształcenia. Na 3 dni przenieś się w realia średniowiecza i przeżyj niesamowitą przygodę. Stwórz i odgrywaj własną niepowtarzalną postać. Od Ciebie bedzie zależało w którym kierunku potoczy się Twoja historia. Program skierowany jest do starszej młodzieży, a przede wszystkim naszych wieloletnich uczestników Szkoły Zwiadowców.

Anno Domini 1308,
Zamek Grodziec

Dla lokalnych ziem zakończyła się pewna epoka. Po zeszłorocznych wydarzeniach Grodziec stał się przedmiotem zainteresowania Królestwa Polskiego i obiektem walk lokalnych możnowładców i watażków. Konflikt zaogniła jeszcze bardziej niedawna sytuacja mająca miejsce w folwarku w Dzięgielowie. Lokalna społeczność pogańska swoimi działaniami jawnie występując przeciwko prawu i Kościołowi sprawiła, że cały teren Śląska znalazł się pod czujną obserwacją władz, tak cywilnych jak i kościelnych. W związku z tym Grodziec zatracił charakter, któremu zawdzięczał swoją sławę.

Na zamku nie było już miejsca dla magii i zabobonów. Coraz trudniej było napotkać w lesie wiedźmę, nie wspominając już o driadach i innych stworach, których istnienie w okolicy nie tak dawno nie podlegało wątpliwości. Co więcej, lokalna władza chcąc uniknąć jakichkolwiek podejrzeń, potrafiła ścigać i karać nawet zielarki, czy bardziej podejrzanych uczonych i lekarzy. Sytuacja na zamku robiła się coraz bardziej napięta i dalsza eskalacja konfliktu niewątpliwie ciągle wisiała w powietrzu. Lokalni mieszkańcy zadawali sobie tylko pytanie „kiedy?” i czy raz jeszcze uda im się przeżyć tę dziejową zawieruchę…


Zapisz się już teraz!


Wymagania od uczestnika:

Realia:
Fabuła toczy się na zamku Grodziec w świecie silnie nawiazującym do dojrzałego średniowiecza, doprawionym szczyptą magii. Czary, a raczej gusła, są bardzo rzadko spotykane i coraz mniej tolerowane przez cywilizowany świat.

To, jak dobrze zostanie odtworzony świat, zależy w dużej mierze od uczestników, dlatego podstawowym założeniem jest maksymalne wczuwanie się w klimat i jak najdokładniejsze odtwarzanie swoich ról.

Postać:
Udział w grze LARP wymaga zaangażowania ze strony uczestników. Dajemy możliwość stworzenia własnej postaci, która wcześniej musi być zatwierdzona przez organizatorów. Nie masz pomysłu na postać? Poinformuj o tym w zgłoszeniu, a stworzymy ją dla Ciebie. Przed wyjazdem na zamek otrzymasz dokładny opis postaci, którą będziesz grać.

Chcesz czegoś więcej? Marzy Ci się uczestnictwo w tworzeniu gry? Również poinformuj nas o tym w zgłoszeniu, na doświadczonych czy po prostu ambitnych graczy czekają ważniejsze role fabularne, dla chętnych połączone także z rolą organizacyjną (moderator gry).

POBIERZ KARTĘ POSTACI

Strój:
Każdy uczestnik musi posiadać strój. Oczywiście dobrze jest by nawiązywał on do stroju średniowiecznego, jednak nie musi być to rekonstrukcja.

Bardzo możliwe, że posiadasz lub planujesz przygotować własny kostium. Jesli nie masz takich możliwości istnieje możliwość wypożyczenia stroju lub jego elementów od organizatora. Informację o tym nalezy umieścić na karcie postaci. Należy zabrać ze sobą dodatkowe spodnie, które mniej więcej wpasują się w klimat. np czarne/szare jeansy, oraz cieplejszą odzież pod spód, na wypadek gorszej pogody lub nocnych manewrów.

Uwaga: w skład kostiumów nie wchodzą buty. Prosimy zaopatrzyć się w obuwie, najlepiej skórzane. Przede wszystkim należy unikać jaskrawych kolorów. Preferujemy kolory naturalne/kolory ziemi.

Broń:
Uzbrojenie nie jest konieczne do uczestnictwa w grze. Należy pamiętać, że głównym założeniem jest odtwarzanie postaci, a nie walka między nimi. Dla części ról konieczna jest jednak rzecz jasna broń. Przed dopuszczeniem jej do gry, będzie ona sprawdzana przez organizatorów.
Broń powinna być wykonana z materiałów zapewniających bezpieczeństwo graczom (pianka), nie może być również zbyt ciężka. Dobrze by odpowiadała ona średniowiecznym realiom, lub przynajmniej nawiązywała do nich. Uzbrojenie musi być również estetyczne i w dobrym stanie (niedopuszczalne są np. wystające ze środka rurki, ostre krawędzie etc.).
Graczom bez większego doświadczenia w produkcji broni przeznaczonej do LARPów polecamy użycie broni go-now (możliwość wypożyczenia od organizatora) lub profesjonalnej bezpiecznej broni do gier fabularnych.

Zasady dotyczące walki podczas LARPa, zostaną zamieszczone wraz z resztą reguł wyjaśniających mechanikę gry.

Czym jest LARP?

LARP (z ang. live action role-playing) to rodzaj gry terenowej w której uczestnicy na żywo odgrywają określone role stworzonych przez siebie postaci. Odzwierciedlany jest zarówno wygląd postaci ich strój, jak i charakter czy umiejętności. Gracze wspólnie przeżywają więc różne przygody w tworzonym przez siebie świecie, będącym odzwierciedleniem świata realnego czy fantasy, lub stworzonego od podstaw przez samych uczestników.

Czy to aby na pewno dla mnie?
Jeśli interesujesz się fantastyką lub historią, lubisz gry komputerowe lub towarzyskie typu RPG, chciałbyś zajmować się rekonstrukcją historyczną lub cosplayami, a przede wszystkim chcesz dobrze bawić się w doskonałej atmosferze znanej ze Szkoły Zwiadowców, to na pewno coś dla Ciebie. Można powiedzieć, że jest to „kolejny krok” w zwiadowczej drodze, szansa na przeżycie bardziej dojrzałej, poważnej przygody i wykorzystanie zdobytych dotychczas umiejętności.

Gdzie poznam szczegóły związane z fabułą gry i zasadami?
Szczegóły dotyczące zarówno zasad jak i fabuły gry będą udostępniane na stronie Europejskiego Centrum Kształcenia, oraz na specjalnie stworzonej w tym celu grupie na Facebooku (TUTAJ). Tam również gracze zapoznają się z historią i realiami świata, poznają część postaci (z którymi często przecież od lat żyją na jednym zamku) oraz bieżące wydarzenia mające bezpośredni wpływ na historię tworzoną podczas gry. Na grupie także wrzucane będą rady dotyczące tworzenia postaci, poradniki wykonywania stroju czy uzbrojenia.

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT w Warszawie.

Uczestnicy
Turnus ten przygotowany został dla uczestników w wieku 13 – 20 lat.

Transport
TRANSPORT Ostatni Kasztel -Wesele

Zakwaterowanie
Zamek Grodziec, Zagrodno w województwie dolnośląskim. Obiekt klasy turystycznej, dormitoria zamkowe (pokoje) 4, 12, 16 osobowe, wyposażone w łóżka, szafki, stolik, krzesła, gniazdko elektryczne. Sanitariaty znajdują się na każdym piętrze (WC, umywalki, kabiny prysznicowe). Uczestnicy są zakwaterowani w głównym budynku zamkowym. Organizator nie prowadzi indywidualnych rezerwacji miejsc w pokojach, a uczestnicy są kwaterowani w poszczególnych pokojach przez uprawnione osoby w imieniu organizatora turystyki, uwzględniając płeć i wiek uczestników.

Wyżywienie
Pełne dzienne wyżywienie w danym osobodniu obejmuje śniadanie, obiad (2 dania), podwieczorek podawany do obiadu, kolację. Do każdego posiłku podawane są napoje ciepłe lub zimne (np. soki). LARP rozpoczyna się obiadem w pierwszym dniu i kończy obiadem w dniu ostatnim. Każdy uczestnik programu otrzymuje prowiant na drogę powrotną składający się z: dwóch bułek z serem lub wędliną, batonika, 0,5l napoju lub wody mineralnej. Wyżywienie jest zgodne z zasadami zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej. Jadłospisy są przygotowane przez wykwalifikowanych technologów żywienia zatrudnionych w Zamku Grodziec. W czasie turnusu uczestnicy mają dostęp do bezpłatnej wody pitnej.

Pakiet uczestnika
Każdy uczestnik otrzymuje w pakiecie: koszulkę oraz pamiątkową zawieszkę związaną z tematyką LARPa.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW i OC dla kadry turnusu.