Szkoła Szermierki Historycznej

Turnus nastawiony na zaawansowane techniki, taktykę prowadzenia pojedynków, naukę pracy ze źródłami i rozróżniania tradycji szermierczych z różnych krajów.
Obóz dawnych europejskich sztuk walki osadzony w realiach XVI i XVII wieku, czasie rozkwitu sztuki, fechtunku i wojskowości. Uczestnicy przeniosą się w czasy złotego wieku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kolonialnej potęgi Hiszpanii i francuskich muszkieterów. W trakcie trwania turnusu będą brali udział w zajęciach z szermierki na podstawie oryginalnych XVI-wiecznych traktatów szermierczych, walki i musztry w szyku, strzelania, kartografii, tańców renesansowych i barokowych, a także budowania obozowiska i umocnień. Wieczorami na uczestników czekają ciekawe opowieści opiekunów o dawnych czasach, filmy historyczne i ogniska. Kadra składa się z osób mających doświadczenie w pracy z młodzieżą, a także w zakresie nauki sztuk walki i warsztatów rekonstrukcyjnych.

Zajęcia:
Szermierka historyczna – profesjonalne treningi indywidualnych umiejętności władania szeroką gamą europejskiej broni białej:
-mieczem długim
-szablą polską/kordem
-rapierem
-sztyletem
-bronią drzewcową (pika, półkij, halabarda)
-walka wręcz
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli Dawnych Europejskich Sztuk Walki i przy użyciu profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu treningowego.

Taktyka prowadzenia pojedynków – nauka rozpoznawania różnych typów szermierzy i dostosowywania do nich stosowanych technik.

Interpretacja źródeł – przetwarzanie opisów z traktatów na konkretne działania szermiercze, tworzenie podstawy pod samodzielny trening i pracę z różnymi systemami.

Różne szkoły szermiercze – różnice w stosowaniu danej broni w zależności i tradycji szermierczej.

Musztra – zajęcia z kooperacji w szyku, manewrowania oddziału, zmian formacji.

Kartografia – rysowanie map oraz dopasowywanie map współczesnych do XVII-wiecznych

Tańce dawne – zajęcia z renesansowych i barokowych tańców dworskich

Budowanie obozowiska – tworzenie wojskowego obozowiska oraz jego umocnień, rozpalanie ogniska przy użyciu krzesiwa, wykorzystywanie naturalnych elementów terenu do obrony.


Zapisz się już teraz!


Informacje

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA Direct z siedzibą w Warszawie.

Termin
02.07.2018 – 14.07.2018

Uczestnicy
Uczestnikiem obozu może zostać osoba w wieku od 11-17 lat.

Transport
Szkoła Szermierki Historycznej – Czocha – TURNUS 1

Zakwaterowanie
Zamek Czocha, Stankowice-Sucha w gminie Leśna. Obiekt hotelowy.

Wyżywienie
Pełne dzienne wyżywienie w danym osobodniu obejmuje śniadanie, obiad (2 dania), podwieczorek podawany do obiadu, kolację. Do każdego posiłku podawane są napoje ciepłe lub zimne (np. soki). Turnus rozpoczyna się obiadem w pierwszym dniu i kończy śniadaniem w dniu ostatnim. Każdy uczestnik programu otrzymuje prowiant na drogę powrotną składający się z: dwóch bułek z serem lub wędliną, batonika, 0,5l napoju lub wody mineralnej. Wyżywienie jest zgodne z zasadami zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej. W czasie turnusu dzieci mają dostęp do bezpłatnych napojów (woda z sokiem lub herbata) wystawianych w termosach.

Pakiet uczestnika
Uczestnicy otrzymują koszulkę oraz chustę na głowę w kolorze swojej kompanii, niezbędne materiały źródłowe oraz na czas trwania turnusu drewnianą pikę.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW dla uczestników oraz OC dla wychowawców.

Program
Fabuła turnusu opiera się na konwencji zamkowej szkoły szermierki na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwszego dnia uczestnicy zostaną przydzieleni do jednej z dwóch kompanii – czerwonej lub niebieskiej, otrzymają niezbędne wyposażenie oraz wybiorą swoich kaprali. Uczestnicy będą wprowadzeni w klimat złotego okresu w dziejach Europy. W trakcie trwania turnusu kompanie zbierają punkty starając się o wcielenie do regimentu pana zamku.

Kadra:
Kadra składa się z wykwalifikowanego personelu mającego lata doświadczenia w nauczaniu dawnych europejskich sztuk walki oraz w rekonstrukcji historycznej wieku XVII.