Letnia Szkoła Magii

Letnia Szkoła Magii w Zamku Czocha oraz na zamku w Międzylesiu to program przygotowany dla fanów książek z serii Harry Potter. Stworzyliśmy go z myślą o wszystkich tych, którzy czytając książki marzyli o tym, aby przenieść się choć na chwilę do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Letnia Szkoła Magii oparta została na świecie stworzonym przez J.K.Rowling – uczestnicy są uczniami i rywalizują między sobą o Puchar Domów. Mieszkają w zamku, który wraz z niezliczoną ilością pomieszczeń, schodów i tajnych przejść swoją atmosferą przywodzi na myśl Hogwart. Dzieci uczestniczą w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, wśród których znajdują się między innymi:

 • Starożytne runy – poznasz alfabet runiczny, jego historię, oraz nauczysz się płynnie pisać runami. Dowiesz się także jaka jest ich symbolika i do czego ich dawniej używano.
 • Zielarstwo – magia ziołolecznictwa istnieje od zawsze, jednak tylko nieliczni mogą zgłębić jej tajniki. Na zajęciach z zielarstwa dowiesz się jaka moc drzemie w niepozornych roślinach które otaczają nas każdego dnia i nauczysz się ją wykorzystywać.
 • Światotworzenie – zajęcia, na których dowiesz się, jak tworzy się ciekawe opowieści – jak wykreować własny świat oraz postacie i jak o nich pisać.
 • Szyfrologia – jak zaszyfrować informację, tak aby nikt nie umiał jej odczytać? W jaki sposób skutecznie ukryć informacje przed innymi? Tego wszystkiego dowiesz się na zajęciach z szyfrologii.
 • Szachy – tak jak Harry i Ron spędzali wolne chwile w pokoju wspólnym, tak i Ty nauczysz się grać w szachy i weźmiesz udział w wielkim międzydomowym turnieju – jako reprezentant lub jako żywa figura na wielkiej szachownicy.
 • Język dementorów – jak te stworzenia porozumiewały się ze sobą bez słów? To proste – językiem migowym. Jako absolwent Letniej Szkoły Magii dla Ciebie także nie będzie to stanowiło problemu.
 • Astronomia – co to jest konstelacja, dlaczego gwiazdy spadają i gdzie jest Wielki Wóz? Tego wszystkiego dowiesz się na zajęciach z astronomii.
 • Fantastyczne stworzenia – w naszym pozornie mugolskim świecie pełno jest ukrytych magicznych stworzeń. Dzięki temu przedmiotowi od tej pory będziesz wiedział gdzie ich szukać.
 • Potterologia – ciekawi Cię, dlaczego Syriusz nazywał się Black? Skąd się brała zwierzęca forma animaga? Dlaczego miotły latają? Na Potterologii podyskutujesz o magicznych światach z książek fantasy i o tym czym inspirowała się Rowling tworząc Harry’ego Pottera.
 • Historia Magii – wiedziałeś, jak stara jest Letnia Szkoła Magii? Poznasz historię założycieli, a także dowiesz się czegoś o instytucjach edukacji magicznej z całego świata.
 • Quidditch – najwspanialsza magiczna gra ze świata czarodziejów! Zespołowe gra z czterema piłkami i sześcioma bramkami, oparta na oficjalnych zasadach „muggle quidditch”, dostosowana dla dzieci w każdym wieku. Kiedy spróbujesz nie będziesz chciał przestać!
 • Gra decyzyjna „Śmierciożercy” – wspaniała zabawa w której każdy wciela się w przydzieloną rolę i stara się przejrzeć strategię śmierciożerców lub tak działać, żeby nie zostać odkrytym. Istnieją dwie wersje tej gry – tzw. ‚mali’ i ‚wielcy’ śmierciożercy – druga wersja jest rozszerzona czasowo oraz zawiera o wiele więcej ról, tak aby rozgrywka mogła toczyć się między jak największą ilością chętnych osób.
 • Śpiewanki – w myśl słów Albusa Dumbledore’a – „Ach, muzyka. To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy!” – nauczymy was najpiękniejszych piosenek z magicznego i mugolskiego świata.
 • Wróżbiarstwo – chcesz sprawdzić, czy drzemie w Tobie talent do przewidywania przyszłości? Podobno jest on bardzo rzadki, ale kto wie…
 • Zaklęcia – pod okiem wyszkolonych profesorów poznasz zaklęcia, odpowiednie ruchy im towarzyszące, a nawet będziesz mógł zmierzyć się ze swoimi kolegami i koleżankami w magicznych pojedynkach.
 • Różdżkarstwo – gdy już otrzymasz swoją różdżkę przyjdzie pora na zdecydowanie jak powinna wyglądać oraz jaki rdzeń byłby dla niej najodpowiedniejszy. Różdżkarstwo to zajęcia, na których sprawisz, że nabierze niepowtarzalnego wyglądu.

Oprócz poszczególnych zajęć – lekcji, dla uczestników Letniej Szkoły Magii przygotowane zostają biegi i gry terenowe takie jak Bieg po Różdżkę oraz gra, podczas której poznają tajemnice zamku. Oprócz tych stałych punktów programu co roku realizowane są nowe projekty, takie jak Turniej Trójmagiczny. Osoby obdarzone talentem dziennikarskim, mogą wykazać się na łamach czarodziejskiego pisma wydawanego na naszej kolonii – Żonglera.

Uwaga! Każdy z uczestników powinien zabrać ze sobą własnoręcznie oprawiony zeszyt, w którym będzie notować podczas magicznych lekcji. Ponadto zeszyty będą zbierane i oceniane przez grono profesorskie. Najładniejsze, najoryginalniejsze, najdziwniejsze z nich, zostaną wyróżnione, a ich właściciele będą mogli pochwalić się zdobyciem punktów dla swojego domu


 

Zapisz się już teraz!

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT w Warszawie.

Terminy

 • Międzylesie:
  Turnus I 24.06.2024 – 06.07.2024
  Turnus II 8.07.2024 – 20.07.2024
  Turnus III 22.07.2024 – 03.08.2024
  Turnus IV 05.08.2024 – 17.08.2024 (Łamacze Klątw)
  Turnus V 19.08.2024 – 25.08.2024 (7dni)
 • Czocha:
  Turnus I 24.06.2024 – 06.07.2024
  Turnus II 08.07.2024 – 20.07.2024

Ceny:

 • Czocha:
  3300 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
  3550 ZŁ – WARSZAWA
  3540 ZŁ – KATOWICE
  3500 ZŁ – WROCŁAW
 • Międzylesie:
  3200 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
  3540 ZŁ – WARSZAWA
  3440 ZŁ – KATOWICE
  3400 ZŁ – WROCŁAW
 • Międzylesie – turnus V (7dni):
  2300 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
  2550 ZŁ – WARSZAWA
  2540 ZŁ – KATOWICE
  2500 ZŁ – WROCŁAW

Uczestnicy
Uczestnikami turnusu mogą być dzieci i młodzież w wieku 9 – 17 lat. Konieczny warunek uczestnictwa w turnusie: dziecko musi być samodzielne i nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w kolonii.

Transport
UWAGA! Przypominamy o zabraniu legitymacji szkolnych, które mogą być sprawdzane podczas transportu.
Informacja na temat transportu pojawi się najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem turnusu.

Zakwaterowanie

 • Zamek Czocha (Stankowice-Sucha w gminie Leśna). Obiekt hotelowy, dormitoria zamkowe – pokoje (3, 4, 5, 6 osobowe) wyposażone w łóżka, stolik, krzesła, szafę, gniazdko elektryczne. Pokoje z łazienkami lub typu studio (na 2 pokoje 1 łazienka). Uczestnicy są zakwaterowani w głównym budynku zamkowym.
 • Zamek Międzylesie (woj. dolnośląskie) – obiekt klasy turystycznej. Do dyspozycji uczestników jest całe obejście, sale zamkowe, w których będą prowadzone zajęcia w czasie niepogody, jadalnia oraz sanitariaty. Uczestnicy są zakwaterowani w głównych budynkach zamku i podzamcza, w pokojach 3-,4-,6-osobowych, z łazienkami. Organizator turnusu nie prowadzi indywidualnych rezerwacji miejsc w pokojach, a uczestnicy są kwaterowani w poszczególnych pokojach przez uprawnione osoby w imieniu organizatora turystyki, uwzględniając płeć i wiek uczestników.

Wyżywienie
Turnus rozpoczyna się obiadem i kończy śniadaniem. Uczestnicy otrzymują na drogę powrotną prowiant opisany w umowie. W każdym osobodniu uczestnik otrzymuje 3 główne posiłki tj. śniadanie, obiad (2 dania), kolację. Do obiadu podawany jest dodatkowo deser. Podczas posiłków podawane są napoje zimne lub ciepłe.

W zamku w Międzylesiu dodatkowo można wykupić tylko dietę wegetariańską ( obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości  200zł ). Pozostałe diety można wykupić po uzgodnieniu z organizatorem i zarządcą obiektu.

W zamku Czocha dodatkowo można wykupić tylko dietę wegetariańską ( obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości  200zł ). Pozostałe diety można wykupić po uzgodnieniu z organizatorem i zarządcą obiektu.

Pakiet uczestnika
Uczestnik otrzymuje w pakiecie: szatę czarodzieja szytą na miarę, koszulkę turnusu, herb domu LSM, różdżkę drewnianą, świadectwo ukończenia Letniej Szkoły Magii.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW i OC dla kadry turnusu.

Uroczyste rozpoczęcie turnusu
W czasie uroczystej kolacji przy świecach, uczestnicy zostaną przydzieleni przez Tiarę Przydziału do poszczególnych domów Letniej Szkoły Magii. Otrzymają też szatę i koszulkę czarodzieja oraz herb swojego domu.

Fabuła turnusu
Uczestnicy bawią się w świat czarodziejów, znany z książek i filmów o przygodach Harry’ego Pottera, biorąc udział w magicznych lekcjach, zajęciach, imprezach. Przez cały czas trwania turnusu uczestnicy zdobywają punkty dla swoich domów czarodziejów starając się zdobyć Puchar Domów Letniej Szkoły Magii.

Program
Przydział do domów Letniej Szkoły Magii przy udziale Tiary Przydziału podczas uczty początkowej, prezentacja początkowa i prezentacja końcowa (międzydomowy konkurs przedstawień), Bieg po Różdżkę, gry tematyczne w konwencji świata Harry’ego Pottera, dyskoteka i bal magicznych postaci, konkurs talentów, turniej szachowy z udziałem żywych szachów, słuchowisko, ognisko, quiz wiedzy o książkach z serii „Harry Potter” i projekcja filmu.

Przedmioty nauczane podczas trwania turnusu: quidditch (gra sportowa na zasadach Międzynarodowego Stowarzyszenia Quidditcha), magiczne szachy (nauka i turniej gry w szachy), runy (nauka starożytnych run), gra decyzyjna czarodziejów (nauka gry decyzyjnej z elementami aktorskimi), astronomia (nauka o ciałach niebieskich, ich budowie, ruchach, pochodzeniu i ewolucji), magizoologia (nauka o mitycznych i legendarnych stworzeniach), historia magii (analiza Harry’ego Pottera pod kątem szeroko rozumianych nawiązań do kultury i literatury), zielarstwo (nauka o ziołach i ich właściwościach), język dementorów (nauka języka migowego), magiczne pismo (nauka futharku i tengwaru), szyfrologia (nauka szyfrów i ich odczytywania), śpiewanki (nauka piosenek), magiczny taniec (nauka wybranego tańca).