Witaj w dziale ważnych informacji dla rodziców. Polecamy szczególnie rodzicom naszych nowych uczestników, aby zapoznali się z informacjami i wskazówkami zawartymi w tym dziale. W trosce o bezpieczeństwo Waszych dzieci i ich dobre samopoczucie opracowaliśmy specjalny dział, gdzie można przeczytać ważne wskazówki dotyczące udziału dzieci w organizowanych przez Europejskie Centrum Kształcenia koloniach i obozach.


PRZYGOTOWANIE DZIECKA

Transport uczestników kolonii

Na miejsce organizacji wypoczynku uczestnik może zostać przywieziony przez rodziców lub wybrać transport zorganizowany przez organizatora. Transport zorganizowany jest najczęściej autokarowy. Miasta, z których organizowany jest transport są wymienione w umowie. Dokładne informacje o transporcie (dzień, godzina i miejsce zbiórki) podawane są na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu na stronie http://www.koloniena5.pl/. Za uczestników w trakcie transportu odpowiedzialni są opiekunowie – wychowawcy kolonijni.

Bagaż
W przypadku wszystkich naszych kolonii, zarówno tych organizowanych w Zamku Czocha, Zamku Grodziec, jak i w Zamku Międzylesie, wymagane jest, aby dzieci były spakowane do walizek, które posiadają kółka i rączki transportowe, co umożliwia bezproblemowe transportowanie bagażu dziecka. Należy pamiętać, że w transporcie zorganizowanym, dziecko musi samodzielnie transportować swój bagaż, wnosić ten bagaż na piętra danego budynku zakwaterowania oraz transportować swój bagaż na trasie wyjścia z pociągu do autokaru oraz na trasie wyjścia z autokaru do swojego miejsca zakwaterowania.

Ile ubrań dać dziecku i jak przygotować dziecko do wyjazdu?
Najważniejszym elementem bagażu dziecka jest bielizna. Proponujemy, aby każde dziecko posiadało minimum tyle kompletów bielizny ile jest dni turnusu (plus jedna dodatkowa para). Koniecznie dziecko powinno mieć piżamę (a jeśli dziecko nie śpi w piżamie w domu, to powinno mieć specjalną bieliznę do spania).

Dziecko powinno posiadać również:
– bluzę z długim rękawem;
– koszulki z krótkim rękawem (z materiałów naturalnych);
– 1 parę butów sportowych; 1 parę obuwia domowego (najlepiej tzw. klapki, które jednocześnie będą służyły jako obuwie kąpielowe pod prysznicem);
– 1 parę obuwia pełnego (do zwykłego chodzenia);
– kurtkę przeciwdeszczową i jednocześnie chroniącą od wiatru;
– czapkę z daszkiem lub chustkę na głowę;
– 1 – 2 pary krótkich spodenek;
– ubranie sportowe (koszulkę i spodenki sportowe);
– 1 para długich spodni – codziennych.

Zarówno na turnusach Letniej Szkoły Magii jak i Szkoły Zwiadowców dzieci będą brały udział w wielu zajęciach w terenie (Szkoła Zwiadowców) jak i zajęciach sportowych (Liga Quidditcha na Letniej Szkole Magii). Ubranie sportowe jest niezbędne, zalecane są przynajmniej 2 komplety.

Na turnusach Letniej Szkoły Magii oraz Akademii Aurorów organizowany jest magiczny bal. Jest to okazja do odświętnego – magicznego stroju. Dziewczynki mogą śmiało wziąć ze sobą ulubioną sukienkę, chłopcy strój, który uważają za elegancki.

Dodatkowo, każdy uczestnik turnusu powinien posiadać:
– leki na chorobę lokomocyjną (jeśli dziecko na nią choruje);
– paczkę chusteczek higienicznych;
– leki, które dziecko przyjmuje stale (leki powinny być umieszczone w specjalnym woreczku wraz z opisem dawkowania. Leki są odbieranie dziecku w 1 dniu turnusu i są podawane przez uprawnionego wychowawcę zgodnie z opisem dawkowania przygotowanym przez rodzica. UWAGA! Dziecko nie może samodzielnie przyjmować jakichkolwiek leków bez wiedzy wychowawcy. Wszystkie informacje zdrowotne o przyjmowanych lekach przez dziecko powinny się znaleźć wraz z dawkowaniem w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku;
– krem ochronny z wysokim filtrem UV/UVB minimum 40;
– środek chroniący przed ukąszeniami komarów;
– środki higieny osobistej (pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło, szampon lub inne środki do mycia ciała i włosów);
– 2 ręczniki (1 kąpielowy i 1 mały);
– inne środki kosmetyczne i do higieny osobistej (grzebień, podpaski – tampony higieniczne, płyny do higieny intymnej itp. środki niezbędne do zachowania higieny osobistej i własnego komfortu);
– mały plecak lub torba (aby dziecko mogło spakować do niego prowiant na drogę powrotną lub na wycieczki);
– zeszyt, w którym dziecko będzie zapisywało notatki podczas zajęć w trakcie turnusu; dodatkowo zeszyt powinien być samodzielnie ozdobiony przez dziecko – ozdobione zeszyty biorą udział w konkursie na najoryginalniejszy zeszyt i otrzymują punkty dla domu;
– piórnik, z wyposażeniem niezbędnymi do notowania i rysowania.

Kolonie tematyczne to również okazja do zabrania ze sobą wszelkiego rodzaju przebrań, masek, czy innych rekwizytów (zwiadowczych lub magicznych), jeśli dziecko takie posiada. Uczestnicy wielokrotnie będą mieli okazję do przebierania się i brania udziału w grach fabularnych. Jednocześnie informujemy, że na Szkole Zwiadowców dozwolone jest posiadanie własnego łuku. Inne przedmioty, klasyfikujące się pod ostre (np. scyzoryk, nóż) i zabrane przez dzieci wyłącznie za zgodą rodziców będą przechowywane przez kadrę i wydawane tylko wtedy, kiedy możliwe będzie ich użycie pod okiem opiekunów.

Pierwszorocznych jadących na Letnią Szkołę Magii prosimy o nie zabieranie własnych mioteł.

Jak spakować dziecko?
Zamki Czocha, Grodziec i Międzylesie, w których organizowane są kolonie, nie posiadają wind i dziecko będzie musiało wnieść swoją walizkę lub torbę do swojego pokoju. Pamiętajmy także, że wychowawcy muszą zajmować się bezpieczeństwem grupy dzieci, a nie transportem walizek uczestników. Prosimy bardzo o rozsądne pakowanie walizek swoich dzieci.

Rozmowa z dzieckiem
Duża grupa dzieci i młodzieży uczestniczy w naszych koloniach od wielu lat. Dlatego też poniższą informację w większości kierujemy do rodziców naszych nowych uczestników kolonii, którzy zwyczajnie nie znają naszej firmy i mają różne pytania w związku z wyjazdem dziecka na dany turnus. Prosimy bardzo dokładnie przeczytać poniższy tekst i wskazania:

  1. Należy zapoznać dziecko z regulaminem obowiązującym na turnusach organizowanych przez Europejskie Centrum Kształcenia (prosimy przedyskutować ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa na turnusie, które są określone w regulaminie).
  2. Należy przygotować dziecko do turnusu m.in. przez rozmowę na temat rozwiązywania konfliktów między uczestnikami, zgłaszania wszelkich problemów wychowawcy, informowania wychowawcy o wszelkich aspektach zdrowotnych i innych potrzebach lub problemach, które mogą wyniknąć w czasie trwania turnusu.
  3. Szczególnie należy zwrócić uwagę dziecku, że wszystkie problemy, potrzeby, sytuacje zdrowotne muszą w pierwszej kolejności być zgłoszone wychowawcy, gdyż to właśnie wychowawca zastępuje rodzica w czasie trwania turnusu i może najszybciej zareagować jeśli dzieje się coś złego lub powstanie jakikolwiek problem z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić.
  4. Prosimy także w rozmowie z dzieckiem szczególnie wskazać, że to wychowawca pracujący na turnusie może najszybciej zareagować na potrzeby dziecka, a nie rodzic. Rodzic jest oddalony od miejsca organizacji turnusu i nie może natychmiast zareagować na potrzeby dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko wszystkie problemy, potrzeby, aspekty zdrowotne i wszelkie inne zapytania kierowało do WYCHOWAWCY.

CZĘSTE PYTANIA

Zdajemy sobie sprawę, że nasi nowi klienci mogą mieć bardzo różne doświadczenia w kontakcie z innymi organizatorami kolonii oraz kadrą pracującą na tych turnusach. Mamy też świadomość, że rodzic, który wysyła pierwszy raz swoje dziecko na kolonie lub wysyła dziecko na kolonie z nowym organizatorem jest pełen obaw. Zapewne zadajecie sobie wiele pytań związanych z udziałem Waszego dziecka w kolonii lub obozie. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na standardowe pytania, które rodzą się w głowach rodziców przed wyjazdem dziecka na kolonie.

Czy jest możliwy kontakt z kadrą podczas trwania turnusu?
Podczas trwania turnusu rodzice mają możliwość kontaktowania się w sprawach wychowawczych i wszelkich problemowych oraz zdrowotnych z kierownikiem turnusu. Telefon do kierownika turnusu publikowany jest dzień przed rozpoczęciem turnusu na stronie organizatora kolonii http://www.koloniena5.pl/.

Po przydziale do poszczególnych grup, dzieciom zostaną przekazane także telefony do swoich wychowawców, które będą mogły podać rodzicom.

Czy uczestnicy maja możliwość robienia zakupów? Ile Pieniędzy przekazać dziecku?
Uczestnicy turnusów organizowanych na Zamku Międzylesie wychodzą do sklepu pod opieką wychowawcy najczęściej co dwa dni. Takiej możliwości nie ma w Zamku Grodziec i Zamku Czocha, gdyż zamki te są oddalone od najbliższych sklepów o kilka kilometrów. W Zamku Grodziec i Czocha uczestnicy mogą robić zakupy jedynie w sklepiku zamkowym oraz w zamkowej kawiarni. W każdym z Zamków można również nabyć pamiątki.

Istnieje możliwość zdeponowania pieniędzy u wychowawców – jest to najpewniejsza metoda przechowywania pieniędzy przez dziecko. Prosimy jednak o pozostawienie dla dziecka odpowiednio rozmienionych pieniędzy, ponieważ wychowawcy nie są w stanie rozmieniać każdorazowo banknotów o wysokich nominałach.

Organizator kolonii nie ponosi odpowiedzialności za pieniądze, które nie zostały zdeponowane u wychowawcy.

Czy dziecko może zabrac kamerę, aparat fotograficzny itp.?
Cenne przedmioty (takie jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe inne urządzenia wartościowe) powinny być zdeponowane u wychowawców. Jeśli dziecko nie zdeponuje wartościowych przedmiotów u wychowawcy, to organizator nie ponosi odpowiedzialności za ich utratę lub zniszczenie. Prosimy nie dawać dzieciom na turnusy cennych urządzeń elektronicznych i najnowszych modeli telefonów komórkowych.

Jaki jest zasięg telefonów komórkowych w miejscach gdzie organizowane są kolonie?
Na terenie Zamków Czocha, Grodziec i Międzylesie odbierany jest sygnał wszystkich głównych sieci telefonii komórkowych. Należy jednak pamiętać, że obiekty w których zakwaterowani są uczestnicy to najprawdziwsze zamki o grubych kamiennych murach. Może się zdarzyć, że w którymś miejscu w zamku zasięg będzie słabszy i ciężej będzie się dodzwonić do dziecka. W takich przypadkach prosimy o kontakt przez kierownika turnusu.

Czy uczestnik może zabrać ze sobą telefon komórkowy?
Tak, jednak należy dostosować się do kilku zasad:
1. Uczestnik turnusu nie może wynosić telefonu komórkowego z pokoju za wyjątkiem wycieczek i wyjść. Uczestnicy zostaną poinformowani kiedy można zabrać ze sobą telefon komórkowy.
2. W czasie obowiązywania ciszy nocnej tj. od 22:00 do 8:00, telefon komórkowy uczestnika MUSI być wyłączony z sieci.
3. Uczestnik turnusu może zabierać swój telefon na wycieczkę autokarową i na kąpielisko (dopuszczamy, ale nie zalecamy).

Jak sprawdzić prawne aspekty organizacji kolonii?
Organizatorem kolonii tematycznych dla fanów Harry’ego Pottera i Zwiadowców jest Europejskie Centrum Kształcenia z siedzibą w Raciborzu, wpisane do rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego oraz posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT

Europejskie Centrum Kształcenia każdy z organizowanych turnusów rejestruje w Kuratorium Oświaty w Rybniku Rejestrację każdego turnusu można sprawdzić na stronie: http://wypoczynek.men.gov.pl/

Czy kadra jest odpowiedzialna?
W przypadku naszego biura cała kadra jest znana organizatorowi wypoczynku i w większości są to osoby, które pracują na naszych koloniach lub prowadziły specjalistyczne zajęcia na naszych turnusach w latach poprzednich. Możemy zapewnić, że nasza kadra jest bardzo starannie dobierana i szczegółowo sprawdzana z zakresu metodyki pracy na placówkach wypoczynku, bez względu na posiadane wykształcenie i uprawnienia.

Czy kadra potrafi pracować z dziećmi?
Zatrudniane przez nas osoby posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Większość naszej kadry to osoby, które w czasie roku szkolnego pracują zawodowo lub społecznie z dziećmi i młodzieżą.

Ile dzieci będzie pod opieka jednego wychowawcy?
Maksymalnie na 1 wychowawcę przypada ok. 15 uczestników.

Czy dzieci są ubezpieczone?
Obowiązkiem ustawowym organizatora wypoczynku, który jest organizatorem turystyki jest objęcie uczestników danego turnusu tzw. ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Nasi uczestnicy są objęci ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.


Masz więcej pytań? Napisz do nas: