Zimowa Szkoła Zwiadowców

Zimowa Szkoła Zwiadowców na zamku w Międzylesiu stanowi uzupełnienie letniego szkolenia. Zimowisko przeznaczone jest dla fanów książki „Zwiadowcy” oraz innej literatury o konwencji rycersko – przygodowej. Fabuła turnusu opiera się na koncepcji szkoły zwiadowców, a jej uczniowie przechodzą przez specjalne szkolenie pod okiem mistrzów. Szkolenie prowadzić będzie do uroczystego wręczenia brązowych liści dębu, a zakończone zostanie oficjalnym przyjęciem w szeregi Zwiadowców w randze ucznia.

Zwiadowcę cechuje wszechstronna wiedza i odwaga, jest mistrzem kamuflażu, tropienia i bezszelestnego przemieszczania się. Swoje umiejętności zawdzięcza surowemu i długotrwałemu szkoleniu pod okiem mistrzów.

Podstawowymi przedmiotami w Szkole Zwiadowców są:

 • Łucznictwo – Zajęcia na strzelnicy w otwartym zabezpieczonym terenie, ćwiczenie w którym nacisk kładziony jest na realizm i stworzenie „prawdziwych” warunków do strzelania. Omówienie budowy i rodzajów łuków. Techniki strzelania z różnych rodzajów łuków.
 • Bitwy Łucznicze – emocjonująca gra, pozwalająca sprawdzić umiejętności łucznicze w boju. Dokładny opis znajdziesz TUTAJ.
 • Rzucanie nożami – nauka rzucania specjalnymi nożami do celu
 • Terenoznawstwo i orientacja w terenie – Poruszanie się według znaczników terenu, nauka wyznaczania kierunku
 • Podstawy zielarstwa i produkcji medykamentów – W pełni racjonalne podejście do tworzenia mikstur, poznanie podstawowych mieszanek ziołowych.
 • Strzelanie z wiatrówki – Nauka strzelania z broni pneumatycznej w otwartej zabezpieczonej strzelnicy
 • Kartografia – Poznanie tajników tworzenia map, ich odczytywania i wykorzystania w praktyce razem z wykorzystaniem kompasu.
 • Kodowanie – Nauka szyfru używanego przez służby specjalne (Zwiadowcy) i korpus dyplomatyczny.
 • Sztuka kamuflażu – Nauka przygotowania kamuflażu w terenie zalesionym i przemieszczania się z jego użyciem.
 • Fechtunek – podstawy władania mieczem dwuręcznym. Nauki odbywają się przy użyciu bezpiecznych mieczy Go-now, prowadzone przez mistrza Polski w szermierce szablą (Go-now).


Informacje

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT w Warszawie.

Termin
13.01.2024 – 18.01.2024 – Zamek Czocha
04.02.2024 – 10.02.2024 – Zamek Międzylesie

Ceny:

Międzylesie:
2050 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
2300 ZŁ – WARSZAWA
2290 ZŁ – KATOWICE
2250 ZŁ – WROCŁAW

Czocha:
1950 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
2200 ZŁ – WARSZAWA
2190 ZŁ – KATOWICE
2150 ZŁ – WROCŁAW

Uczestnicy
Uczestnikami turnusu mogą być dzieci i młodzież w wieku 9 – 17 lat.

Transport
UWAGA! Przypominamy o zabraniu legitymacji szkolnych, które mogą być sprawdzane podczas transportu

Sprawdź aktualny transport TUTAJ

Zakwaterowanie

 • Zamek Czocha (Stankowice-Sucha w gminie Leśna). Obiekt hotelowy, dormitoria zamkowe – pokoje (3, 4, 5, 6 osobowe) wyposażone w łóżka, stolik, krzesła, szafę, gniazdko elektryczne. Pokoje z łazienkami lub typu studio (na 2 pokoje 1 łazienka). Uczestnicy są zakwaterowani w głównym budynku zamkowym.
 • Zamek Międzylesie (woj. dolnośląskie) – obiekt klasy turystycznej. Do dyspozycji uczestników jest całe obejście, sale zamkowe, w których będą prowadzone zajęcia w czasie niepogody, jadalnia oraz sanitariaty. Uczestnicy są zakwaterowani w głównych budynkach zamku i podzamcza, w pokojach 3-,4-,6-osobowych, z łazienkami. Organizator turnusu nie prowadzi indywidualnych rezerwacji miejsc w pokojach, a uczestnicy są kwaterowani w poszczególnych pokojach przez uprawnione osoby w imieniu organizatora turystyki, uwzględniając płeć i wiek uczestników.

Wyżywienie
W każdym dniu uczestnik otrzymuje 3 posiłki (śniadanie, obiad składający się z dwóch dań, kolacja). Posiłki są przygotowywane zgodnie z przepisami żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży szkolnej. Do każdego posiłku uczestnik turnusu otrzymuje zapewniony przez organizatora napój. Na drogę powrotną uczestnik dodatkowo otrzymuje prowiant (2 bułki z serem, woda mineralna – butelkowana 0,5 litra, owoc i batonik). Standardowe wyżywienie świadczone w ramach niniejszej umowy nie uwzględnia specjalnych diet według wskazań lekarskich ani innych diet i wymagań żywieniowych np. wegetariańskich itp. W zamku

Czocha dodatkowo można wykupić tylko dietę wegetariańską ( obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości  200zł ). Pozostałe diety można wykupić po uzgodnieniu z organizatorem i zarządcą obiektu.

W zamku w Międzylesiu dodatkowo można wykupić tylko dietę wegetariańską ( obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości  200zł ). Pozostałe diety można wykupić po uzgodnieniu z organizatorem i zarządcą obiektu.

Pakiet uczestnika
Każdy uczestnik otrzymuje w pakiecie: herb, koszulkę oraz świadectwo ukończenia Zimowej Szkoły Zwiadowców. Zachowuje także wykonane przez siebie przedmioty na zajęciach z rzemiosła.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW i OC dla kadry turnusu.

Fabuła turnusu
Uczestnicy bawią się w świat zwiadowców i poszukiwaczy przygód uczestnicząc w zajęciach terenowych, lekcjach na terenie zamku.

Program
Fabuła turnusu opiera się na konwencji szkoły zwiadowców, a jej uczniowie przechodzą przez specjalne zimowe szkolenie pod okiem mistrzów. Szkolenie będzie uzupełnieniem szkolenia ze Szkoły Zwiadowców w lecie. Dla uczestników biorących udział po raz pierwszy w Szkole Zwiadowców będzie wprowadzeniem w tematykę kolonii i przygotowania do uroczystego wręczenia brązowych liści dębu w lecie, i oficjalnym przyjęciem w szeregi Zwiadowców w randze ucznia. Turnus rozpoczyna się przydziałem do poszczególnych grup Szkoły Zwiadowców podczas uroczystej kolacji w dniu przyjazdu. Zajęcia organizowane podczas trwania turnusu to: łucznictwo (zajęcia na strzelnicy w otwartym zabezpieczonym terenie (ćwiczenie, w którym nacisk kładziony jest na realizm i stworzenie „prawdziwych” warunków do strzelania), tropicielstwo (szukanie i czytanie śladów w terenie), terenoznawstwo i orientacja w terenie (poruszanie się według znaczników terenu, nauka wyznaczania kierunku według kompasu, gwiazd i innych elementów przyrody), podstawy zielarstwa (nauka o podstawowych właściwościach ziół oraz przygotowywanie mieszanek ziołowych), ratownictwo (pomoc w urazach odniesionych w czasie podróży, walki, treningu), kartografia (poznanie tajników tworzenia map, ich odczytywania i wykorzystania w praktyce), kodowanie (nauka szyfrów), sztuka kamuflażu i przemieszczania się w terenie z jego użyciem. Wykonanie łuczniczej ochrony na palce, strzały, naszyjnika z bursztynu. Gry i zajęcia terenowe, podstawy fechtunku (prowadzone przy pomocy mieczy Go-now). Udział w projekcji filmów.