Zimowa Szkoła Zwiadowców

Zimowa Szkoła Zwiadowców na zamku w Międzylesiu stanowi uzupełnienie letniego szkolenia. Zimowisko przeznaczone jest dla fanów książki „Zwiadowcy” oraz innej literatury o konwencji rycersko – przygodowej. Fabuła turnusu opiera się na koncepcji szkoły zwiadowców, a jej uczniowie przechodzą przez specjalne szkolenie pod okiem mistrzów. Szkolenie prowadzić będzie do uroczystego wręczenia brązowych liści dębu, a zakończone zostanie oficjalnym przyjęciem w szeregi Zwiadowców w randze ucznia.

Zwiadowcę cechuje wszechstronna wiedza i odwaga, jest mistrzem kamuflażu, tropienia i bezszelestnego przemieszczania się. Swoje umiejętności zawdzięcza surowemu i długotrwałemu szkoleniu pod okiem mistrzów.

Podstawowymi przedmiotami w Szkole Zwiadowców są:

 • Łucznictwo – Zajęcia na strzelnicy w otwartym zabezpieczonym terenie, ćwiczenie w którym nacisk kładziony jest na realizm i stworzenie „prawdziwych” warunków do strzelania. Omówienie budowy i rodzajów łuków. Techniki strzelania z różnych rodzajów łuków.
 • Fechtunek – podstawy władania mieczem dwuręcznym. Nauki odbywają się przy użyciu bezpiecznych mieczy Go-now, prowadzone przez mistrza Polski w szermierce szablą (Go-now).
 • Terenoznawstwo i orientacja w terenie – Poruszanie się według znaczników terenu, nauka wyznaczania kierunku według kompasu, gwiazd i innych elementów przyrody.
 • Kamuflaż – Sztuka zimowego kamuflażu i przemieszczania się w terenie z jego użyciem.
 • Bitwy Łucznicze – emocjonująca gra, pozwalająca sprawdzić umiejętności łucznicze w boju. Dokładny opis znajdziesz TUTAJ.
 • Gry terenowe i fabularne – Poznawaj historię zamku w fabularyzowanych grach terenowych. Barwne postacie i zwariowane przygody czekają na Ciebie.
 • Podstawy zielarstwa i produkcji medykamentów  W pełni racjonalne podejście do tworzenia mikstur, poznanie podstawowych mieszanek ziołowych.
 • Ratownictwo – Jak sama nazwa wskazuje, pomoc w urazach odniesionych w czasie podróży, walki, treningu. Profilaktyka, czyli w jaki sposób zapobiegać i wcześnie reagować na problemy zdrowotne.
 • Kartografia – Poznanie tajników tworzenia map, ich odczytywania i wykorzystania w praktyce razem z wykorzystaniem kompasu.
 • Tropicielstwo – Szukanie i czytanie śladów w terenie, poznanie najczęściej widywanych śladów zwierząt, rozpoznawanie drzew, nauka technik zacierania śladów i mylenia pościgu.
 • Kodowanie – Nauka szyfru używanego przez służby specjalne (Zwiadowcy) i korpus dyplomatyczny królestwa Araluen.


Informacje

Organizator
Europejskie Centrum Kształcenia – organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową AXA DIRECT w Warszawie.

Termin
17.01.2021 – 23.01.2021

Ceny
1.430 ZŁ – TRANSPORT WŁASNY
1.630 ZŁ – WARSZAWA
1.610 ZŁ – KATOWICE
1.550 ZŁ – WROCŁAW

Uczestnicy
Uczestnikami turnusu mogą być dzieci i młodzież w wieku 9 – 17 lat.

Transport
UWAGA! Przypominamy o zabraniu legitymacji szkolnych, które mogą być sprawdzane podczas transportu

Sprawdź aktualny transport TUTAJ

Zakwaterowanie
Zamek w Międzylesiu (woj. dolnośląskie) – obiekt klasy turystycznej. Do dyspozycji uczestników jest całe obejście, sale zamkowe, w których będą prowadzone zajęcia w czasie niepogody, jadalnia oraz sanitariaty. Uczestnicy są zakwaterowani w głównych budynkach zamku i podzamcza, w pokojach 3-,4-,6-,11-osobowych z łazienkami. Organizator turnusu nie prowadzi indywidualnych rezerwacji miejsc w pokojach, a uczestnicy są kwaterowani w poszczególnych pokojach przez uprawnione osoby w imieniu organizatora turystyki, uwzględniając płeć i wiek uczestników.

Wyżywienie
Pełne dzienne wyżywienie w danym osobodniu obejmuje śniadanie, obiad (2 dania), podwieczorek podawany do obiadu, kolację. Do każdego posiłku podawane są napoje ciepłe lub zimne (np. soki). Turnus rozpoczyna się obiadem w pierwszym dniu i kończy śniadaniem w dniu ostatnim. Każdy uczestnik programu otrzymuje prowiant na drogę powrotną składający się z: dwóch bułek z serem lub wędliną, batonika, 0,5l napoju lub wody mineralnej. Wyżywienie jest zgodne z zasadami zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży szkolnej. Jadłospisy są przygotowane przez wykwalifikowanych technologów żywienia zatrudnionych w Zamku Grodziec. W czasie turnusu dzieci mają dostęp do bezpłatnych napojów (woda mineralna lub herbata).

Pakiet uczestnika
Każdy uczestnik otrzymuje w pakiecie: herb, krzesiwo, koszulkę oraz świadectwo ukończenia Zimowej Szkoły Zwiadowców. Zachowuje także wykonane przez siebie przedmioty na zajęciach z rzemiosła.

Inne
Opieka medyczna (lekarz na wezwanie), opieka wychowawcza i kierownicza, leki w przypadku zachorowania na turnusie, ubezpieczenie NW i OC dla kadry turnusu.

Fabuła turnusu
Uczestnicy bawią się w świat zwiadowców i poszukiwaczy przygód uczestnicząc w zajęciach terenowych, lekcjach na terenie zamku.

Program
Fabuła turnusu opiera się na konwencji szkoły zwiadowców, a jej uczniowie przechodzą przez specjalne zimowe szkolenie pod okiem mistrzów. Szkolenie będzie uzupełnieniem szkolenia ze Szkoły Zwiadowców w lecie. Dla uczestników biorących udział po raz pierwszy w Szkole Zwiadowców będzie wprowadzeniem w tematykę kolonii i przygotowania do uroczystego wręczenia brązowych liści dębu w lecie, i oficjalnym przyjęciem w szeregi Zwiadowców w randze ucznia. Turnus rozpoczyna się przydziałem do poszczególnych grup Szkoły Zwiadowców podczas uroczystej kolacji w dniu przyjazdu. Zajęcia organizowane podczas trwania turnusu to: łucznictwo (zajęcia na strzelnicy w otwartym zabezpieczonym terenie (ćwiczenie, w którym nacisk kładziony jest na realizm i stworzenie „prawdziwych” warunków do strzelania), tropicielstwo (szukanie i czytanie śladów w terenie), terenoznawstwo i orientacja w terenie (poruszanie się według znaczników terenu, nauka wyznaczania kierunku według kompasu, gwiazd i innych elementów przyrody), podstawy zielarstwa (nauka o podstawowych właściwościach ziół oraz przygotowywanie mieszanek ziołowych), ratownictwo (pomoc w urazach odniesionych w czasie podróży, walki, treningu), kartografia (poznanie tajników tworzenia map, ich odczytywania i wykorzystania w praktyce), kodowanie (nauka szyfrów), sztuka kamuflażu i przemieszczania się w terenie z jego użyciem. Wykonanie łuczniczej ochrony na palce, strzały, naszyjnika z bursztynu. Gry i zajęcia terenowe, podstawy fechtunku (prowadzone przy pomocy mieczy Go-now). Udział w projekcji filmów.